11 Bin 500 TL Destek İçin, 2 Günde 12 Bin 246 Kişi Başvurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin ikinci fazına başvuran kişi sayısına ilişkin açıklamalarda bulunan Işıkhan, kadın istihdamını desteklemenin ve kayıtlı istihdamla kadınların geleceklerini güvence altına almanın önemli hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK BAŞVURU ŞARTI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla projenin hayata geçirildiğini belirten Işıkhan, projenin toplam süresinin 20 ay olduğunu ve Ankara, İstanbul ve İzmir’de 0-24 aylık çocuğu olan çalışan annelerin sisteme başvuru yapabileceğini bildirdi. Ödemelerin annelere yapılacağını ve bakıcılara ayrı bir ödeme yapılmayacağını ifade etti.

Projeden toplamda 7 bin kadının faydalanacağını açıklayan Işıkhan, bütçenin 15,3 milyon Euro olduğunu ve her bir çalışan anne için aylık 325 Euro destek verileceğini belirtti.

YOĞUN TALEP VAR

Ön kayıtların yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Işıkhan, ikinci gün itibarıyla 12 bin 246 kişinin başvurduğunu açıkladı. Kesin kayıtların temmuz ayında tamamlanacağını ve proje teşvik ödemelerinin Ağustos 2024’te başlayacağını söyledi. Projemizin kapanış tarihinin 25 Ekim 2025 olduğunu belirtti.

Ayrıca, İş-Pozitif projesiyle kadın istihdamını artırmayı hedeflediklerini ve bu kapsamda bugüne kadar 263 bin 162 kadının istihdama katılmasına aracılık ettiklerini belirtti. SGK aracılığıyla 2021’de hayata geçirilen Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin (Women-Up) de başarılı sonuçlar verdiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x