Siri ChatGPT ile ‘akıl’landı

ABD’li teknoloji şirketi Apple, uzun süredik yapay zeka teknoloji konusunda sürdürdüğü sessizliğini dün nihayet her yıl düzenlediği geliştirici etkinliği WWDC’de bozdu. Yapay zeka konusunda rakipleri karışısnda geri kalmakla eleşktirilen Apple, yaklaşık iki yıldır görüşmeler yürüttüğü OpenAI ile işbirliğini resmen duyur ve yeni yapay zeka teknolojisi teknolojisi “Apple Intelligence”ı tanıttı. Apple’ın sesli asistanı Siri, sohbet robotu ChatGPT’nin entegrasyonuyla çok daha akıllı hale geldi.

ÜCRETSİZ OLACAK

Yenilenen Siri, günlük konuşma diline daha hakim hale geliyor. Kurduğunuz temaslar üzerinden geriye doğru tarama yaparak, örneğin annenizin uçak saatini komutla önünüze getirebiliyor. Fotoğraf albümünüzde bulunan özel bir kareyi yine komutla çağırabileceksiniz. Ayrıca email yazmak veya duruma göre ses tonunu değiştirmek gibi özellikler kazanan Siri izin vermesi halinde görevlerini yerine getirebilmek için ChatGPT’den yardım isteyebilecek.

Apple yılın ilerleyen aylarında ChatGPT’nin iPhone’lara entegre edileceğini, kullanıcıların bu hizmet için bir bedel ödemeyeceğini açıkladı.

Apple Intelligence bulut üzerinden değil cihaz üzerinden çalışacak. Bu da kişisel verilerinizin gizliliği korunarak bir kişiselleştirme anlamına geliyor.

Normalde ChatGPT’nin sınırlı özelliklere sahip ücretsiz versiyonunun yanı sıra gelişmiş ücretli bir modeli de bulunuyor. Apple ayrıca Google ile yapay zeka konusunda bir ortaklık yapabileceklerini duyurdu.

SATIŞ STRATEJİSİ

Ancak Apple’ın bu atılımı yatırımcıları memnun edemedi. iPhone’lara güç verecek en yeni işletim sistemi iOS 18’in de tanıtıldığı sunum hem ekonomistler hem de güvenlik kaygısı taşıyan kullanıcılarda soru işaretlerine neden oldu.

Apple’ın yapay zeka stratejisini açıklamasından sonra şirket hisseleri yüzde 2 değer kaybetti. Uzmanlar, atılan adımın şirketi rekabette öne geçirmediğini, Apple’ın Microsoft ve Google’ın gerisinde kaldığını söyledi. Ekonomistler, tanıtılan özelliklerin kısa vadede şirketin iPhone satışlarını artırmaya yetmeyeceğini de öngördü.

ELON MUSK REST ÇEKTİ: YASAKLARIM

Apple sunumda güvenlik ve gizliliğe özellikle vurgu yaptı. Kullanıcı verilerinin OpenAI ile paylaşılmayacağını, gizliliği öncelediklerini ısrarla tekrarladı. Ancak teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden Elon Musk bu söylemi yetersiz buldu, şirkete sert dille eleştirdi. Musk sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Apple’ın kendi yapay zekasını üretecek kadar akıllı olmaması, buna rağmen OpenAI’nın güvenliğinizi ve gizliliğinizi koruyacağından emin olabilmesi açıkça saçma” dedi. Musk “Eğer ChatGPT iPhone’lara entegre edilirse, şirketlerinde Apple ürünlerini kullanmayı yasaklayacağını” söyledi. 2015’te OpenAI’ın kurucuları arasında olan Musk, 2018 yılında Tesla’ya odaklanabilmek için şirketten ayrılmıştı. ChatGPT’nin popüler hale gelmesinden sonra Microsoft tarafından desteklenen OpenAI’ya ve şirketin CEO’su Sam Altman’ın muhaliflerinden oldu. 

DESTEK VERİLEN HER MODELE YÜKLENEBİLECEK

Apple’ın yeni yapay zeka uygulaması şu anda uygulama desteği verdiği tüm telefonlara yüklenebilecek. IOS 18’in beta sürümü dünden itibaren kullanıcılara sunuldu. Eylül ayında na nihai sürümler piyasa kullanıma sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x