Ünlü yazar tek tek sıraladı: Tavsiye diziler

El Pais gazetesinde yer alan haberde Stephen King’in son zamanlarda tavsiye ettiği dizilerden birisi The Tourist (HBO Max) oldu. King, dizinin ilk bölümüne övgüler yağdırdı; ‘Heyecan verici gerilimli, gizemli’… Constellation (Apple TV+); ilk iki bölümünü beğendi ancak hikayenin ilerisi için nasıl devam edeceği yazarın merak konusu oldu. Fargo’nun (Movistar Plus+’da) beşinci sezonunu çok beğendi ve Juno Temple ile Jennifer Jason Leigh’in performanslarının altını çizdi; “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim.”

BİR NETFLIX BAĞIMLISI VE CASA DEL PAPEL HAYRANI

El Pais yazarın geçmiş tweet’lerini de incelemiş ve bir ‘Hangi dizileri önermiş?’ derlemesi hazırlamış. En başta ‘Casa del Papel’… Gazete şöyle yazmış; ‘İspanyol dizisinin koyu bir hayranı. Öyle ki Dali’nin ünlü maskesiyle fotoğraf bile çektirmiş. 2018’de diziyi şiddetle tavsiye etmiş. 2019’da yeni sezonu bir öncekinden daha iyi, “heyecanlı ve eğlenceli” olarak nitelendirerek ısrarcı olmuş ve 2020’de dördüncü eserin ilk bölümüyle mücadeleye geri dönmüş: “çoğu dizinin tüm sezonundan daha fazla heyecan ve eğlence.” İspanyol dizisinin çok az hayranı onun kadar sadıktır.(Tamamı Netflix’te; ilk sezon da Atresplayer’da).

VE YAZARIN NOTLARI İLE DİĞER DİZİLER

El Pais Stephan King’in kısa notları ile beğendiği dizilerden bir demet sunuyor. Buna göre;

Search Party: Bu serinin ilk sezonunda gizem ve komedinin bağımsız bir dokunuşla birleşimi, diziye 2017’de tavsiye edilmesini sağladı. “Türlerin çılgın karışımı, bencil Y kuşağıyla komedi sürprizleri.” Dizi beş sezon sürdü ve gerçekten de buna değer (Movistar Plus+’ta).

The Americans: King, diğerlerinden üstün olduğunu gösteren küçük bir ayrıntıya odaklandı: Bir bölümde iki karakter, yemek artıklarını plastik ambalajla kaplıyordu; bu, günlük hayattan bir ayrıntıydı. geleneksel bir televizyon dizisinde nadiren görülür’ (Disney+’ta).

Game of Thrones: Stephen King, Game of Thrones’un son sezonunu çok sevdi; “King’s Landing’de Dani’nin delirmesi de dahil.” “Sonuyla ilgili çok fazla olumsuzluk var ama bence bunun nedeni insanların sondan hoşlanmaması. Ama ne derler bilirsin: her şey yolunda…”(HBO Max’te).

Homeland: Yazarın heyecanla takip ettiği ve defalarca yorum yaptığı bir gerilim filmi de evinin ayrılmaz bir parçasıydı (Disney+’ta).

Dark: 2020’de Carrie’nin yazarı karmaşık Alman bilim kurgu dizisini önerdi. “Karanlık, karmaşık ve… oldukça Alman. Harika bir dizi” dedi ve olay örgüsünde ve zaman yolculuğunda kaybolanlar için iki sitenin özetlerini de tavsiye etti. (Netflix’te)

Marianne: Elbette bu listede korku da olmalıydı, bir tanesi King’in korkmayı sevenlere önerdiği bu kurgusal yapım. “Ona Stranger Things hissi veren mizah dokunuşları var. Ayrıca (mütevazı bir şekilde diyelim) Stephen King hissi veriyor’. (Netflix’te).

The Good Fight: ‘Ve tabii ki ondan önceki The Good Wife. Bir Demokrat (ve Trump karşıtı) olarak Alicia Florrick ve Diane Lockhart’ın dizilerini çok sevmiş olmalıyım’ 2019’un “en iyi dizisi” olarak adlandırdığı The Good Fight’a olan sevgisini 2017 yılında zaten dile getirmişti.(On Movistar Plus+).‌

Black Mirror: ‘2014 yılında Black Mirror Netflix’te çıkmadan önce zaten bu İngiliz dizisinin hayranıydım, o zamanlar BBC’nin elindeydi’(…) “Beğendim. Korkutucu, komik, zekice. Alacakaranlık Kuşağı’na benziyor ama 18” yaşın üzerindekiler için’. (Netflix’te).

Servant: “Ne kadar tavsiye etsem az. Klostrofobik, maksimum gerilim… ve yemek pişirme !(Apple TV’de)

El Agente Nocturno: Bu gerilim filmi için; “İmkansız ama gülünç derecede eğlenceli” dedi (Netflix’te).

Medicina Letal: “1999 yılında vandalizme uğradıktan sonra (bir minibüs ona çarptı ve neredeyse bacağı kesiliyordu), doktorlar ‘OxyContin adında harika yeni bir ağrı kesici ilacımız var’ dediler. Hoşuna gidecek. Benim gibi? Tapıyorum. “Neredeyse Ölüme.”(Netflix’te).

Mindhunter: 2017’de Joe Penhall tarafından yaratılan ve David Fincher tarafından yönetilen, seri katillerin psikolojik profillerini oluşturan eski FBI ajanlarını konu alan, şiddetle tavsiye edilen gerilim filmi (Netflix’te).

Misa de Medianoche: Mike Flanagan’ın bu eseri, yoğun ve güzel görüntü yönetmenliği sayesinde daha prömiyerinden önce onay aldı; “Yedinci ve son bölümde yüksek düzeyde korkuya ulaşan bir korku hikayesi.” (Netflix’te).

Halt and Catch Fire: Gazete ‘Stephen King’in televizyon zevkini gösterdiği bir başka olay da bilgisayar öncülerinin dünyasında geçen bu dramayı övmesiydi’ diyor ve görüşünü ekliyor yazarın; “1983’ten 1994’e kadar olan dönemi kapsayan, uzun bir roman kadar derin ve büyüleyici olması ne kadar harika.” (AMC).

Kaynak: EL Pais

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x